Sekatör med rullgrepp.
Med Klarar att kapa drygt 20 mm grenar tjocka i normalfallet (30 mm om man kan använda stor kraft) Högsta kvalitet hårt stål.
Smalt huvud.
För medel till stora händer.
Vikt: 330 gr ergonomiskt, skär även tråd.
Lång livslängd.
Stötdämpning. Gör långvarigt arbete möjligt.
Handtag ergonomiskt, smitt aluminium.
Enhandslåsning. Normallåsning för stängd kräver visst tryck.
Kan öppnas i tre lägen. Ca 8 cm, ca 11 cm, ca 16 cm. Stängd ca 5 cm,
Behaglig att använda. Man orkar jobba länge med den goda stötdämpning som finns och skärpan i stålet. Skären får självklart inte glida isär!
Leyat är bättre än de sekatörer jag tidigare använt (nordiska modeller). Snäppet bättre än konkurrenten från samma land. Skär skarpa snitt, men inte riktigt på japansk nivå ändå. Kräver dock inte så mycket skötsel ocjh omtanke, som en sekatör som kan rosta.
_____________________________________________________
Schweiz har världens största tillverkare av sekatörer och andra beskärningsredskap. Lite i skymundan har Schweiz också sedan 1917 haft en annan stor tillverkare av beskärningsredskap - Leyat.
Har inte kunnat finna annat än att detta företag producerar redskap av minst lika hög kvalitet som konkurrenten från samma land och med rimligt pris. Sekatörer och grensaxar tillverkas i Schweiz. Småredskapen i Taiwan.